Rubriky
Techno, Trance a Nightcore

Techno, Trance a Nightcore

Dneska se budu věnovat dalším žánrům a subžánrům elektronické hudby, konkrétně Techno, Trance a Nightcore. Co mě osobně nejvíc překvapilo, byla asi definice samotného Techna, která asi není taková jaká si myslíte a pak zařazení Nightcore.

Techno

Techno je žánr, který vznikl v 80. letech a plně se rozvinul v 90. letech 20. století. V techno hudbě je kladen důraz na výrazný rytmus, založený na monotónním střídání ůderů basového bubnu a hi-hat. Téměř veškeré používané zvuky jsou generovány elektronickými hudebními nástroji. Techno je v drtivé většině čistě instrumentální, skladby obvykle postrádají klasickou strukturu používanou v populární hudbě. Zvuky nepřipomínají běžné hudební nástroje a melodie se zde objevují málokdy. Není snadné techno popsat jak celek. Shrnutě řečeno, techno je chladné, robotické, technické, postupně se vyvíjí a v posluchači vytváří pocit tranzu. Jako „techno“ bývá médii často nesprávně označován subžánr „freetekno“, který je rychlejší (160 – 240BPM) a používá drsnější zvuky.

Ukázka Techno

Trance

Trance se často uvádí jako úplný opak Techna. Vzniká v 90. letech 20. století na území Nizozemska, odkud se postupně přenášel do Evropských států a poté do celého světa. Je nadnášející, emoční a melodický. Skladby většinou opakují základní motiv, který se postupně rozvíjí do mnohavrstevné melodie, která uvádí posluchače do tranzu (proto název Trance). Bicí můžou být rázné, ale není jim kladená taková důležitost, jako třeba u Drum’n’Bass nebo Techna. Někteří jej popisují jako kombinaci House a Techno. Dropy u skladeb tohoto žánru, často vyvolávají velmi pozitivní emoce, tak jako to nenajdeme téměř u žádného jiného žánru.

Trance

Classic Trance

Classic Trance je stejný jako dnešní Trance, jen o něco jednodušší. Schází mu dnešní moderní vylepšení a je hodně závislý na melodiích a stavbě jednotlivých skladeb. Je důležité si uvědomit, že tento žánr vznikl především pro hraní v klubech.

Classic Trance

Progressive Trance

Trance se někdy může docela rozjet, ale Progressive Trance zůstává chladnější. Je klidnější a více kontrolovaný než většina subžánrů trancu. Přitom stále nabízí povzbudivé melodie a dlouhé vypracované náběhy, jenom z něj budete mít klidnější pocit.

Progressive Trance

Epic Trance

Epic Trance, také známí jako „Uplifting Trance“ nebo „Anthem Trance“, je subžánr, který posouvá energii Trance na jinou úroveň. Díky své melodii a tempu často posluchačům navozuje tzv. „epické až pohlcující stavy“ (proto Epic, nebo Uplifting). Většina skladeb, používá stejný vzorec, přes který vytváří buď pocit štěstí, nebo pocit smutku. Velmi výrazným znakem jsou takzvané „breakdowny “, neboli zlomy, zpomalení, kdy je svižná část tempa (většinou 136 – 140 BPM) nahrazena pouze melodií.

Epic Trance

Psychedelic Trance/GOA

Psychedelic Trance je na vlně subžánrů z názvem „ Acid “. Je temnější, šílenější, rychlejší (140 – 150 BPM) a doplněn ikonickou basovou linkou, typickou pro Acid subžánry. Je také známí pro časté změny vedení rytmu a beatů. Zkrátka je to přidání subžánru acid, pod záštitu Trance, jen o něco šílenější, než jak tomu bylo u Acid House.

Acid Trance

Nightcore

Jako poslední Vám představuju v současnosti na internetu velmi populární žánr Nightcore, který vzniká z Trancecore (Hardcore Trance). Tento subžánr je čistě o zrychlování a samplování známích melodií, vysokých vokálech, roztomilých obrázcích a chytlavých melodiích. Nejsem si jistej jeho řazením, ale některé zdroje ho uvádí jako subžánr Trance, což dává smysl, jelikož díky chytlavým melodiím a ikonickému beatu, může vytvářet podobné stavy, tak jako Trance a jeho subžánry. Nicméně jak jsem říkal na začátku, v tomto případě asi víc záleží na určité skladbě a vašem subjektivním názoru.

Nightcore

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.